2K-HPaNM

4. ledna 2015 v 18:01 | Stolid |  Harry Potter a nepoznaná moc
Staronové Bradavice


Prvňáky přivedl do Bradavic jako každý rok klíčník a šavářník v Bradavicích, Rubeus Hagrid. Jako po každé válce i v kouzelnickém světě nastal baby boom - velký množství párů se vzalo a měli víc než jedno dítě. V Bradavicích se střídali silné a slabé ročníky. Tento rok byl ten silný. A navíc i profesorka věštění sešla dolů ze své věže, aby se mohla zúčastnit zahájení nového školního roku. Lily Potterová seděla za učitelským stolem a netrpělivě vyhlížela příchod svého syna. Hagrida znala velice dobře ještě ze svých studentských let, a přestože věděla, že má srdce lidově řečeno ze zlata, o svého syna se bála. Právě proto se bála. Její obavy se naplnili, když zahlédla prvňáka, který je od hlavy k patě mokrý a má na sobě Hagridův těžký kabát. Jejím jediným štěstím bylo, že to nebyl její Harry. Ale i tak jí bylo toho chlapce líto, protože to byl syn Alice Longbottomové, její kamarádky. Lily se uklidnila teprve tehdy, když Harryho zahlédla v houfu dalších malých prvňáků. Harry stál přesně v jejich středu a vypadalo to, že se stal jejich vůdcem. Lily poprvé v jejím životě napadlo, jestli se nestane kopií svého otce. Lily si pozorně prohlédla všechny tváře v Harryho kruhu. Zamítavě zakroutila hlavou. Jak ji to jenom mohlo napadnout?! Vždyť téměř všichni se dostanou do Nebelvíru a téměř všichni jsou to Prewettovi! Lily byla zaujatá natolik svým synem, že zapomněla poslouchat píseň Moudrého klobouka:

Myslíte si, že jsem ošklivý,
můžete si myslet, co chcete,
nikoho chytřejší než jsem já,
na celém širém světě nenajdete.
Nesundávejte si svoje klobouky,
i své buřinky z plsti -
jsem moudrý klobouk z Bradavic,
jenž všechno ví.
Prohlédnu každý kousek tvé duše,
Vím, z jakého jsi upečený těsta -
obleč si mě a prozradím ti,
kam povede tvá cesta.
Možná tě čeká Nebelvír,
Nelbevíři chrabrá srdce mají.
Snad tě čeká Mrzimor…
mravní síly si cení.
Nebo moudrý Havraspár?
Pokud dobrou hlavu máš!
Nebo snad to nakonec bude Zmijozel?
Oni ničeho se neštítí!

Když Moudrý klobouk dozpíval, všichni tleskali. Každému Velké síni pouze zbývalo se dívat a poslouchat, kam klobouk roztřídí letošní ročník. Šlo to rychle. Prvňáků bylo moc a všichni to chtěli mít za sebou. Prvňáci, staří studenti i profesoři.
"Angel Bones." Zástupem prvňáčků se prodral malý chlapec, který byl hned poslán do své nové koleje a byl to…
"Mrzimor."
"Anthony Goldstein." Anthony se hrubě prodral zástupem svých spolužák a se zvednutým nosem počkal, než ho moudrý klobouk poslal do… Havraspáru!
"Havraspár."
"Blaise Zabini." Ani jeho klobouk nedosedl na hlavu a už věděl kam ho poslat.
"Zmijozel."
"Dean Thomas." Dean, který stál po boku Rona Weasleyho, si sedl na stoličku a přál si, aby ho Moudrý klobouk poslal do Nebelvíru.
"Nebelvír."
"Draco Malfoy." Draco, který byl nyní až nezdravě bledý, statečně opustil své přátelé a sedl si na stoličku. Nedokázal ze sebe vypravit ani jedno slovo. Ale klobouk nepotřeboval slova, viděl do jeho duše.
"Nebelvír."
"Ginny Weasleyová." Ginny se oddělila od svých přátel a nic jiného než Nebelvír neočekávala.
"Nebelvír."
"Gwen Weasleyová." A hned za ní následovala její sestra, která byla podobná své sestře stejně jako Fred Georgovi. Jak vejce vejci.
"Nebelvír."
"Harry Potter." Když bylo vyvoláno Harryho jméno, všichni zvedli své hlavy. Dokonce i všichni profesoři upřeli svůj pohled na Harryho. Ale pouze profesoři Albus Brumbál, Lily Potterová, Severus Snape a Christian Rafferty sledovali průběh celého Harryho zařazení.
"Nebelvír."
"Hermiona Grangerová." Hermiona seděla na stoličce dlouho, než ji klobouk poslal za přáteli.
"Nebelvír."
"Lavender Brownová."
"Nebelvír."
"Lauren Moodyová." Téměř všichni zvedli hlavy, když vyvolali její jméno, ale pak zájem opadl - ona jistotně přijde do Nebelvíru.
"Nebelvír."
"Nevill Longbottom." A to samé Nevill.
"Nebelvír."
"Sirius Black."
"Nebelvír." V síni vznikl menší šepot, když byl další Black zařazen do Nebelvíru po dvaceti letech.
Ten večer bylo zařazeno spoustu studentů, ale Lily vnímala jen těch několik jmen. Během večera jich bylo zařazeno přes čtyřicet. Zbytek večera proběhl hladce. Naopak Lily prožila zbytek večera jako ve svěráku. Po levé straně vedle Lily seděl Severus Snape, který nedokázal odtrhnout od ní pohled ani na sekundu. Její společník po pravé straně se na ni rovněž díval, ale nepočínal si tak okatě jako Severus a všimla si jeho pohledu pouze ona.
Večeře skončila. Studenti odešli do svých kolejích. Lily se rozhodla najít své komnaty a ubytovat se. Proč to neudělala již předtím? Lily napadlo, že rovnou padne do své nové postele, vyzkouší ji, a všechno ostatní hodí za hlavu - tedy na zítřejší den. Lily oddolala pokušení rozloučit se svým synem a vydala se na cestu do své postele. Lily se cestou nedokázala ubránit vzpomínkám a sama sebe ptala, co tady vlastně dělá? Návrat do Anglie. Návrat do Bradavic. Ona a profesorka! Tolik vzpomínek a tolik povinností! Lily šla pomalu a neodpustila si tu a tam se dotknout kamenné zdi, aby se ujistila, že se jí to nezdá. Takže že nezdálo. Zdi byli chladné a mohutné. Vždy ji probraly k životu.
Když se Lily dobrala svých pokojů, zhroutila se do postele s nadýchanými polštáři, někdo jí zaťukal na dveře.
"Ne, ne teď, Severusi!" zasténala na posteli Lily. Lily zůstala ležet na posteli, pouze mávla zápěstím a dveře se otevřely. Severus se rozhlédl, než vstoupil, a pak rovnou zamířil k Lily.
"Konečně ses vrátila?" zeptal se rovnou kousavě Severus.
"Ty mě máš co vyčítat? Před válkou a po válce jsme spolu nemluvili," odpověděla mu Lily, vůbec se nebránila, svoji chybu si uvědomila pozdě ale přece. A navíc ostatní taky nebyli hříchu. Každý měl větší nebo menší hřích. Aspoň jeden nebo dva.
"Já si pamatuji, že jsme usmířili," namítl zapáleně Severus, který se Lily tentokrát nechtěl vzdát bez boje. Tehdy si myslel, že bude s Jamesem Potterem šťastnější, že ji James Potter dokáže ochránit."
"A kvůli tomu je James Potter mrtvý," řekla znovu mrtvolně Lily. Neočekávala, že ještě tento večer bude muset vytáhnout všechny bolestivé vzpomínky.
"To není moje vina. To Peter!" bránil se zapáleně a ohnivě Severus.
"Strávila jsem v Americe deset let. Nikdo nikdy nepřišel na návštěvu. Nikdo nikdy nepřišel mě odvézt domů. První roky jsem strávila uzdravováním, a pak jsem jenom čekala, až někdo přijde. Kdokoli. Jeden z mých milenců. A že jsem jich neměla málo! Přítel. Přítelkyně. Hádej, kdo přišel? Nikdo!" Lily se konečně zvedla a všechnu svoji bolest hodila na Severuse, který musel o krok ublíženě ustoupit.
"Dával jsem ti čas. Myslel jsem, že se vrátíš sama. Ale jak roky plynuly, došlo mi, že jsem se mýlil. A pak jsem si už jenom pomyslel, že je pozdě a ztratil jsem tě navěky. A teď jsi tady," hlesl potichu Severus na svoji obranu. Lily se znovu uklidnila, znovu klesla do své postele. Ruce si dala před své oči, aby nemusela vidět Severusův obličej zvrásněný bolestí.
"Nakonec je to i moje vina. Jsem zbabělec. Mohla jsem se vrátit sama. Proč bych měla čekat na někoho, kdo mě přijde odvést, když to můžu udělat sama? Jsem zbabělec. Vím to. Moudrý klobouk mě měl poslat do Zmijozelu. Vždy, když jsem se ocitla na životní křižovatce, selhala jsem. Jsem zbabělec."
"Každý má v sobě kousek zbabělce, jinak bychom byli všichni mrtví. I já jsem zbabělec. Neměl jsem sem chodit. Promluvíte si zítra? Prosím?" Když Lily přikývla, nedokázala ovládnout svůj hlas, Severus odešel.
Lily byla utahaná, chtělo se jí spást. Ale po střetu se Snapem veškerá únava zmizela, spánek ji přešel. Lily nenapadlo nic jiného, než se znovu projít Bradavicemi. Zavzpomínat. Lily vstala a opustila své profesorské komnaty. Když Lily zavřela své dveře a otočila se k nim zády, téměř vykřikla, když se dívala skrz průsvitného ducha, který ji vyděsil. Byla to Uršula. Urušula ze sebe nevypravila nic jiného než: "Koupelna. Právě teď. Pospíchej."
Lily se chtěla ptát na další otázky, ale Urušula zmizela jako pára nad hrncem, jak to duchové mívají ze zvyku. Lily si vzpomněla na koupelnu Ufňukané Uršuly ve třetím patře a vydala se rovnou tam. Ani teď, když byla dospělá ji nenapadlo, aby si zavolala posily. Tak jak mohou chtít od dětí, aby vždy zavolali své profesory v naléhavých případech? Lily vpadla do dveří koupelny o pár minut později. Na opuštěných dívčích toaletách našla nového profesora Obrany proti černé magii, Christiana Raffertyho. Její srdce se na chvíli zastavilo, ani nevěděla proč, když vedle něj uviděla stát svého syna Harryho. Nic nechápala, aspoň do chvíle než uviděla otvírající vchod do… tajemné komnaty. Konečně Lily došlo i pravé jméno Christiana Raffertyho, i když se skrýval pod hezkou tvářičkou, kterou měl v minulosti tak ošklivou, protože sešel z cesty a ne o několik metrů ale hned o několik kilometrů. Ale samotná Lily musela uznat, že je krásný. Měl vysokou a štíhlou postavu. Do čela mu spadaly krátké husté černé vlasy, které mu zakrývaly černé oči jako ta nejtemnější noc. Ve tváři měl samé jemné rysy, žádné ostré hrany.
"Co tady děláte?" Lily použila množné čísla, ale ještě se nedokázala plně ovládat. Ani nevěděla, ke komu vůbec mluví.
"Mami! Já jsem nic neudělal, profesor Rafferty mě vytáhl z postele a přivedl na toto místo." Harry se pokusil vytrhnout ze sevření, ale Christian ho zadržel pouhým jedním pevným stiskem na jeho ramenu.
"Pusť mého syna," dožadovala se Lily. Chris si ji změřil svým chladným pohledem, než odpověděl. Zvažoval, kolik jí toho může povědět.
"Já a Harry máme na dnešní noc nějakou práci. Ale nemusíš se bát, Harry se vrátí v pořádku, pokud bude poslouchat." Lily mu ani na chvíli neuvěřila, ale nechala je jít. Po jejich posledním střetu pochybovala, že by s ním v souboji vyhrála. I když si předtím myslela něco jiného, teprve život jí poučil. Vrátil ji nohama na zem.
Lily nezbývalo nic jiného než čekat. Ona se otočila a jako duchem bez sebe se posadila do prázdné záchodové kabinky. Ve své mysli se střídavě užírala strachy o Harryho, a proklínala Brumbála, jak mohl někoho takového zaměstnat ve škole.
"Můžeš už odejít. Harry je zpátky na své koleji. Nezlomil jsem mu ani jeden jeho nehet." Lily vyrušil z úvah hlas, který chtěla slyšet ze všeho nejvíc. Jenom kdyby odpovídal na její otázky, jeho lži nechtěla slyšet vůbec.
"Co jste tam dělali?" zeptala se Lily, ani nečekala odpověď. Proč by zrovna jí prozradil svoje úžasné plány na ovládnutí světa.
"Chtěl jsem se ujistit, že Harry neotevře tajemnou komnatu a neovládne moji zbraň. Bylo by to nemilé, kdyby na hradě umírali nevinní studenti, nemyslíš?"
"Harry by nic takového neudělal. Nikdy."
"Vážně? Malý, mladý, zvědavý kouzelník, který se touží dozvědět, jaké zvíře odhalí tajemná komnata?" zeptal se Christian sarkasticky. Lily už ho dál nechtěla poslouchat, zvedla se a byla na odchodu, když k ní Chris ještě naposledy promluvil: "Věděla jsi vůbec, že používá hadí jazyk?" Lily z dívčích záchodků vyběhla, téměř utíkala jako profesionální běžec. Srdce ji bolelo, protože měl pravdu. Vůbec nevěděla, zda on mluvil pravdu nebo lhal. Mluvil Harry opravdu běžné hadím jazykem?

Lily zkontrolovala Harryho, který byl opravdu ve své posteli v nebelvírské věži. Byl v naprostém pořádku, i když se mu nejspíš zdála noční můra. Ani ji to nepřekvapilo po setkání s Christianem R. A nenáviděla sebe, že mu v tom nezabránila. Zřejmě neměla ani žádnou sebeúctu, protože ten večer ještě navštívila Severuse, aby ho mohla o něco poprosit a podělit se s ním o nanejvýš zajímavou a hrozivou informací. Zajímavé. Ani Severus nebyl v pyžamu. Zdálo se jí, že si vzal nějaký alkohol, ale jak z úst vypustila první, zdálo se, že během sekundy vystřízlivěl.
"Copak nikdo z vás netuší, že Voldemort pracuje v Bradavicích jako profesor nebo jsem tady já ta hloupá, které to došlo jako poslední? Svět se zbláznil!" vykřikla Lily na nechápajícího Severuse.
"Nemluv hlouposti," řekl bledý Severus.
"Nemluvím hlouposti. Na rozdíl od tebe jsem nic nepila. Christian Rafferty. Je to on. Kam jste dali rozum?" zeptala se ho Lily. Severus přimhouřil oči. Ano, ten chlapec se mu zdál povědomý, podezřelý, ale ani ve snu ho nenapadlo, že právě on je ten chlap, kterého všichni považují za mrtvého, a který mu zničil půlku jeho života.
"Brumbál o tom nevím, ani já jsem si toho nevšiml," ujistil Severus Lily. "Jak jsi to zjistila?"
"Vzal Harryho na malou noční procházku. Když jsem je viděla vedle sebe…"
"Je Harry v pořádku?" zeptal se Severus. Syna svého největšího nepřítele neměl rád, ale Lily ho milovala a on nemohl jinak, než ho aspoň naučit se akceptovat.
"V pořádku."
"A Brumbál nemá žádného dalšího náhradního profesora," řekl pomalu Severus.
"A co? Necháme, aby děti učil sám Voldemort? Obranu proti černé magii? To ho můžeme rovnou přejmenovat na Černou magii, nemyslíš?"
"Jsi hysterická."
"Zavři svoji nevymáchanou pusu. V tuhle chvíli tě nenávidím! Nenávidím! Mě miluješ, ale Harryho nemáš rád, že bys ho nechal umřít, kdybych naopak já zůstala naživu. Pamatuj si jedno, kdyby měl Harry umřít, já se postavím před něj. A tebe nemůžu milovat nikdy, pokud ty nikdy nebudeš milovat Harryho stejně jako já. Jsi pokrytec!" zakřičela mu Lily do obličeje. A utekla od něj stejně dramaticky jako od Christiana. Lily věděla, že James i Severus ji milují stejně. Znala oba moc dobře, a proto si vybrala Jamese. James ji dokázal milovat, i kdyby nosila pod srdcem Severusovo dítě. Ale naproti tomu Severus něčeho podobného nebyl schopen. Své volby nelitovala a teď tomu byla ráda. Možná.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sorcha | 5. ledna 2015 v 22:13 | Reagovat

Že by Lili nevěžela za Brumbálem hned jak měla podezření, sem zvědavá jestli to je opravdu Voldemort, napovídá tomu zájem o tajemnou komnatu. Sem zvědavá na pokráčko... .

2 Michaela | E-mail | 5. ledna 2015 v 23:58 | Reagovat

Ach, ona to věděla, od Severuse chtěla potvrzení. Nevím, jak někdo mohl mít Brumbála rád - vždyť tolik manipuloval lidmi! Dopustil se tolik chyb ve vlastní rodině a ještě to byl on, kdo určoval Harryho život. Takže v této povídce jsem z něj udělala kouzelníka, kterého přelstil mladší a chytřejší kouzelník. Ale nebojte, Brumbála stále neopustili všechny síly... Ještě něco pro něj naplánuji.

3 Stolid | E-mail | Web | 6. ledna 2015 v 0:01 | Reagovat

[2]: A to jsem byla já, my real name! :D Na další kapitoly a opravování se vrhnu na začátku dalšího semestra. Jestli se do něj dostanu, doufám, že budu míň vyšilovat a budu mít mín nervů.

Harry příště řekne nám a jeho přátelům, co se dělo v komnatě. A nebude to mít dobré následky. :-D

4 sam | 6. ledna 2015 v 10:57 | Reagovat

Takže Voldemort opět na scéně. Dále objev pravého otce Harryho. Tak by mě zajímalo, zda si Severus někdy dá všechno dohromady a přehodnotí své postavení :)

5 Mimi | Web | 15. ledna 2015 v 11:23 | Reagovat

Take myslim ze byla Fforde trochu mimo pri psani , mam doma jeste tri neprecteny knihy tak doufam ze budou lepsi ,

o vánocích jsem viděla jeden její film na barandově , byl o zensky co se nastehovala ke starsi pani a delala ji osetrovatelku , zamilovala se do jejiho syna ,kteremu umrela manzelka ,

nikde jsem nenasla podle ktery knihy to je , a na jiny filmy podle ni jsem nenarazila , ale to bude tim ze sleduju televizi uplne minimalne a tohle byla nahoda ze jsem koukala do programu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.